Divadelná Chalupka predo dverami

alebo Prípravy idú do finále

Ktosi už klopká na dvierka našej divadelnej chalúpky. Vidno to už na počte predaných vstupeniek na ticketportal.sk, manežéri divadiel potvrdzujú svoju účasť, aj hostia sa postupne prihlasujú a motýliky v našich žalúdkoch akosi tiež ožívajú. V organizačnom štábe to vrie a už začíname cítiť to správne napätie. Sledujeme predpovede počasia a veríme, že všetko dopadne ako si predstavujeme.

Takmer všetky naplánované predstavenia sú pripravené. Bohužiaľ decká zo základných škôl prídu o svoj kúsok radosti, pretože opatrenia sú neúprosné. Veríme, že svojou návštevou poctíte aspoň predstavenie O STATOČNOM CÍNOVOM VOJAČIKOVI a celý, hlavne atraktívny projekt Bábkového divadla na rázcestí FAMILIÁRIUM. Mamičky a oteckovia vráťte sa v nedeľu 19. Septembra o 16:00 v synagóge aj so svojimi ratolesťami do detských liet s bystrickými bábkarmi.

Nositeľ Divadelnej dosky za najlepší mužský herecký výkon PETER BRAJERČÍK spolu s kolegami z PPREŠOVSKÉHO NÁRODNÉHO DIVADLA sa už tešia na váš potlesk. Inscenáciu MORAL INSANITY, ktorá vznikla na motívy románu Uberta ECA „Pražský cintorín“ si budete môcť pozrieť v úvodnom predstavení festivalu vo štvrtok 16. Septembra o 17:30. Máte sa na čo tešiť, veď táto inscenácia získala aj ďalšie štyri Divadelné dosky.

Divadlo A a Divadlo Shanti z Prievidze už roky rokúce spolupracujú na rôznych úspešných projektoch. Ani ich ostatná inscenácia LAKOMEC, nezaostáva za nimi. V tomto roku s ňou Prievidžania reprezentovali slovenské neprofesionálne divadlo na svetovom festivale v Monaku. A ako inak, než s veľkým úspechom. Molierovské témy sú večné, lebo sú o nás. Vysmievajú sa z našich slabostí a nedostatkov. Neváhajte teda a vo štvrtok, 16. septembra večer sa príďte pobaviť do sály MsDK na dobrej komédii.

Divadelné štúdio RosArt je ďalším našim festivalovým hosťom. Ich politická satira SOLITARITA vás určite pobaví, ale dá aj impulzy k zamysleniu. Piatkový večer v synagóge bude patriť od 17:30 práve Ružomberčanom. „Snažíme sa zaraďovať do repertoáru kvalitné texty u nás menej známych autorov z Európy a celého sveta“, hovorí režisérka Marianna Stančoková.

Ak prídete v piatok o 19:30 do sály MsDK a uvidíte tam živého Hitlera, nezľaknite sa. Bude to samozrejme hosťujúci herec Jaroslav Kysel v inscenácii Mestského divadla v Žiline.  Inscenácia A JE TU ZAS vznikla na základe románu Timura Vermesa, ktorý bol aj sfilmovaný. Táto fikcia o tom aká je sila mediálneho sveta a sociálnych sietí vás pobaví, ale bude Vás aj varovať pred tým aké ľahké je podľahnúť komu/čomukoľvek.

Vstupenky si už môžete zakúpiť v sieti ticketportal.sk alebo tesne pred predstavením. Festival sa bude diať v režime OTP a bude rešpektovať všetky protipandemické opatrenia. Neteší nás to a veríme, že ďalšia DIVADELNÁ CHALUPKA už bude taká na aké sme boli zvyknutí.       

Maroš Krajčovič
dramaturg festivalu