DIVADLO NEPOZNÁ HRANICE

alebo KRIK KVÔLI PRASATÁM

O divadle, ako takom sa hovorí všeličo. Má dosky, ktoré znamenajú svet, je vznešené, dokáže rozplakať, rozosmeje, poučí, inšpiruje a niektorí jeho fenomén prirovnávajú k vynálezu kolesa. Jedno je však isté, že od samotných počiatkov hlbokej histórie ľudstva sa vinie s homo sapiens. Veď pomocou predvádzania ľudia začínali komunikovať. A ruku na srdce, milí čitatelia, kto z vás nehral nejaké to divadielko? Určite hráme na svoje manželky po neskorom príchode, manželky to hrajú na mužov, ak chcú niečo dosiahnuť, hráme to na šéfov, či podriadených. Divadlo patrí jednoducho k nám. Zaoberali sa ním velikáni ako bol Shakespeare, Molliere, ale aj naši – Peter Karvaš, Ivan Bukovčan, Viliam Klimáček a tisícky ďalších. Niektorí prežijú stáročia a stále majú čo povedať, iní zažiaria a rýchlo zhasnú.

Združenie SOS, Stredoslovenské osvetové stredisko v spolupráci s Mestom Brezno a DS J. Chalupku pripravili pre vás zaujímavý program aj na tohoročnom ročníku (inak už šesnástom) festivalu DIVADELNÁ CHALUPKA 2020. O predstaveniach v úvode festivalu s komédiou TO ZAS BUDE REČÍ Divadla D35 z Banskej Bystrice sme už písali v minulom týždni. Dnes Vám predstavíme dve predstavenia, ktoré budete môcť navštíviť vo štvrtok 17. septembra 2020.

Ale pekne po poriadku. Začneme tým, že do synagógy zavíta o 17:00 Shakespearov duch. Podľa jeho, už stáročia svetoznámej komédie VEĽA KRIKU PRE NIČ sa predstavia členovia spod Magury, kde pôsobí Divadlo RAMAGU. Je to umelecký kolektív pôsobiaci v oblasti Pienin a Zamaguria. Od svojho vzniku pripravujú každoročne novú inscenáciu, s ktorými sa pravidelne presadzujú na rôznych divadelných súťažiach. To mladých umelcov zaväzuje k stále vyššej kvalite svojich divadelných diel. Réžiu tejto inscenácie s frivolnou formou o láske romantickej ale aj láske i hašterivej zverili dvom  pánom, ktorí už patria na pôde neprofesionálneho divadla k stáliciam – Dušanovi Kubaňovi a Mišovi  Novákovi. Oboch ste už mali možnosť vidieť v nezabudnuteľných hrách divadla z Popradu (napr. Neprebudený, Zápisky dôstojníka ČA a i.). Ich poňatie shakespearovskej predlohy nesie v sebe mnoho ďalších rovín a ak budete pozorne sledovať hercov odkaz o tom aké trampoty môžu spôsobiť klebety. Uvidíte, že postavy sa jednoducho môžu vymknúť autorovi spod pera, hoci ide to takého velikána ako je William Shakespeare. Zabavíte sa, príbeh vás dojme, ale nakoniec budete spokojní, lebo v divadle, na rozdiel od nášho súčasného života budú škodcovia odhalení.

Téma inscenácie, ktorá sa začne o 19:30 Sále MsDK bude práve o tých súčasníkoch, ktorí špekulujú o tom, ako rýchlo a bezpracne zarobiť – na čerpaní eurofondov, špekulujú nad šialenými, pritom sofistikovane vyznievajúcimi projektami, ktorých názov „musí“ schváliť každá komisia. S inscenáciou hry slovenskej autorky Adriany Krúpovej, ktorá mimochodom získala za tento text viacero ocenení na divadelných fórach MANGALICE. Túto hru naštudovalo Divadlo HUGO z Pruského. Tomuto divadlu ste už vy, milí Brezňania aplaudovali pred dvomi rokmi po hre Návšteva starej dámy. Režisér Andrej Škvaro videl kúzlo tejto hry práve v tom, že až príliš nepríjemne pripomína to, čo dnes žijeme v našej krajinke. Humorným spôsobom rozpráva o podivnej podnikateľskej rodine, ktorá ešte podivnejším spôsobom získava veľké peniaze a zo špinavých prasiec sa odrazu stávajú zlaté prasiatka.

Veľa kriku pre nič, Ramagu
Mangalice, DS Hugo
Mangalice, DS Hugo

V oboch prípadoch sa bude na čo pozerať a na čom sa zabaviť, alebo zamyslieť. Dámy a páni, ráčte vstúpiť do našich divadelných sál. Tešíme sa na vás.

Maroš Krajčovič
dramaturg festivalu