Moral Insanity a Dosky (ktoré znamenajú …)

alebo Prešovské národné divadlo v Brezne

Na doskách, ktoré znamenajú svet sa deje „celý svet“, ale Divadelné dosky, ako symbol divadelného sveta už desaťročia znamenajú aj jedno z najvýznamnejších ocenení v slovenskom svete divadla. Každú sezónu sú udeľované za herecké výkony, réžiu, hudbu, scénografiu a ostatné kategórie divadelných profesií. Ocenenie „doskou“ je pre umelca veľkou poctou, pretože jeho tvorba posúva divadelný svet o ďalší  krok ku vyššej kvalite.

Prešovské národné divadlo

Od roku 2013 pôsobí na Východnom Slovensku zaujímavé nezávislé profesionálne divadlo, ktoré je naplnením vízie dramatičky Michaely Zakuťanskej.  Na počiatku bola dilema či pracovať v Bratislave a žiť na východe  alebo…  Padlo rozhodnutie a vzniklo PREŠOVSKÉ NÁRODNÉ DIVADLO. Vo svojich inscenáciách sa často vyjadruje k témam súvisiacim s rozdielmi medzi Východom a Západom Slovenska a chce aj inšpirovať ľudí z mnohých odvetví vrátiť sa domov a pracovať na rozvoji menších miest a na perifériách. A keď sme v úvode spomínali Divadelné dosky, tak toto divadlo vytvorilo podmienky pre to, aby už v roku 2017 získal Tomáš Mischura (môžete si ho pamätať aj z nášho festivalu) za mužský herecký výkon v inscenácii „Deň, keď zomrel Gott“.

Moral Insanity a pätoro divadelných dosiek

Inscenácia, ktorú prináša dramaturgia festivalu DIVADELNÁ CHALUPKA 2021 do Brezna ich získala v roku 2019 až päť.

Dosky za: najlepšiu réžiu, najlepší mužský herecký výkon, najlepšiu scénickú hudbu, najlepšiu inscenáciu a za mimoriadny počin v oblasti činoherného divadla. Ocenenie za mimoriadny počin získali spoluautor a herec Peter Brajerčík a režisérka Júlia Rázusová.

Petra Brajerčíka, sme sa opýtali niekoľko otázok, na ktoré nám rád zodpovedal.

MK: Ste známym hercom a umelcom aj pre breznianske publikum. Diváci Vás vnímajú skôr, ako komediálneho herca. Námet hry MORAL INSANITY bol  však román Umberta Ecca „Pražský cintorín“. Čo Vás priviedlo k tomu, aby ste sa pustili do spracovania tvorby takéhoto „neľahkého“ autora?

PB:  Žijeme “neľahkú” dobu a mali by sme hovoriť o veciach, ktoré sa v súčasnosti okolo nás dejú a ktoré mnohí politici účelovo zjednodušujú. Veci nie sú čierno-biele a preto je potrebné isť viac do hĺbky. Pražský cintorín ma oslovil hlavne kvôli tomu, že problém falošných správ a hoaxov vôbec nie je až taký nový. Stratégie na ovládanie más sa využívajú už stáročia. My sa snažíme ich ukázať, aby si divák mohol sám overiť, aké princípy využívajú politici a médiá. Takisto prinášame stereotypy nenávistných “krčmových” rečí. Je to v podstate veľmi jednoduché: potrebujeme spoločného nepriateľa. Umberto Eco prináša originálny, nadčasový, ale hlavne mrazivo presný pohľad na túto problematiku. Preto nás tento román oslovil.

MK. Ste veľmi aktívny umelec, určite by nás zaujímalo, aké nové projekty pripravujete v súčasnosti. Na čo sa vo Vašom podaní môžeme do budúcnosti tešiť?

PB:  V súčasnosti sa venujem hlavne televíznej tvorbe a pedagogickej činnosti. Účinkujem v dvoch nových seriáloch, ktoré budú môcť diváci vidieť v priebehu budúceho roka. Čo sa týka divadla, momentálne nepracujem na nových veciach, pretože sa chcem chvíľu venovať rodine. V hlave však už mám niekoľko nápadov, ktoré dúfam raz uzrú svetlo sveta. S divadlom to však bolo v poslednej dobe veľmi ťažké a myslím, že ešte nás nejaké obmedzenia čakajú. Dúfam, že keď prekonáme tieto ťažké časy, budú divadlené stretnutia opäť prinášať radosť z umenia divákom aj divadelníkom.

MK: Na našom festivale ste už tiež účinkovali, napr. v inscenácii Jánošík 007 s Mestským divadlom Žilina. Projekt, s ktorým prichádzate na „chalúpku“ je však pod hlavičkou Prešovského národného divadla. Čo Vám osobne poskytuje spolupráca a tvorba v Prešovskom národnom divadle?

PB: Veľmi ma baví, keď môžem byť súčasťou rôznych kolektívov a pracovať s rôznymi ľuďmi. Účinkoval som v divadlách v Košiciach, v Žiline, v Nitre, v Bratislave a aj do Prešova sa stále vraciam. Spolupráca s PND vznikla ešte na škole, keď divadlo ešte ani neexistovalo. Sám pochádzam z východu, sme jedna generácia a myslím, že vnímame svet z podobnej perspektívy. Zároveň som tu dostal priestor umelecky sa posunúť. Tým, že Moral Insanity je autorská monodráma, som nesmierne vďačný, že som mohol tento projekt tvoriť spoločne s režisérkou Júliou Rázusovou a práve v PND.

MK: Ako herec jazdíte z mesta do mesta, ale nás by určite zaujímalo, aké sú Vaše spomienky na breznianske publikum a náš festival?

PB: Zastávam názor, že divadlo by malo za ľuďmi cestovať. V posledných štyroch rokoch som precestoval celé slovensko niekoľkokrát s rôznymi predstaveniami. V Brezne som už hral dvakrát. Je to veľmi pekné mesto v krásnom prostredí a s ľuďmi, ktorí majú radi divadlo a radi ho privítajú. Teším sa opäť na atmosféru a dúfam, že budeme mať spoločne možnosť prežiť mágiu divadla a zdieľať myšlienky, ktoré naša insenácia prináša.

PREŠOVSKÉ NÁRODNÉ DIVADLO a PETER BRAJERČÍK sa predstavia  v prvý deň festivalu, 16. Septembra 2021 o 17.30 v breznianskej synagóge. Ako spomínal Peter Brajerčík, už dvakrát v Brezne účinkoval, ako publikum ste sa mu páčili a my veríme, že do tretice bude všetko dobré.

Maroš Krajčovič
dramaturg festivalu