NEČAKANÉ SPOJENIA – NEČAKANÉ POINTY

alebo NOVÉ DIVADLO NA CHALUPKE

Komédia (z gréckeho slova komoedia = rituálna pieseň spievaná na oslavu Dionýza) je jedným z divadelných žánrov. (Wikipedia – Pre istotu uvádzame aj zdroj, aby sme neboli obvinení z plagiátorstva, čo je dnes v móde). Protipólom komédie je tragédia, ktorá končí obyčajne… Komediálny žáner však prináša poväčšine šťastné konce a robia sa so zámerom divákov rozosmiať a poboviť. A keďže v tomto roku sme si užili v bežných životoch nejednú ťažkú situáciu dramaturgia festivalu DIVADELNÁ CHALUPKA sa rozhodla vytrhnúť tohto roku aj z „ťažkých“ tém.

NETRADIČNÝ ZAČIATOK

Na DIVADELNEJ CHALUPKE ste určite zvyknutí v programových ponukách na rôzne zvláštnosti. A v tomto ročníku sa prekvapením začne hneď prvý, resp. prvé večerné predstavenia. Prvou zo zvláštností bude to, že hlavný večerný program sa nebude konať v sále „kulturáku“, ale v synagóge. Pýtate sa prečo? Odpoveď je jednoduchá. Novovzniknuté divadlo z Banskej Bystrice Divadlo D35, v ktorom má prsty dramaturg festivalu Maroš Krajčovič pripravilo komornú komédiu a preto padla voľba na tento alternatívny priestor. Toto divadlo vzniklo na pôde Združenia SOS a jeden zo zakladateľov bol aj ďalší bystrický osvetár Duško Jablonský. Vy, ktorí synagógu pravidelne na festivale navštevujete ho určite poznáte. Je to ten vysoký mladý pán, čo organizuje plynulý priechod začiatkov predstavení. Bystričania sa priznávajú, že k založeniu neprofesionálneho divadla v meste ich inšpirovali breznianskí ochotníci z DSJCH a trocha závisti, ale hlavne smútku, že po rozpade DS A. Sládkoviča ochotnícke divadlo v krajskom meste absentuje. Na úvod si prizvali k spolupráci kamarátov. Z Brezna Gaba Obernauera a z Kremnice režiséra Petra Luptovského a ako obyčajne z Predajnej divadelníka telom a dušou, človeka, ktorý nepozná vetu „Nedá sa!“ Janka Beraxu. O Gabovi viete sami najlepšie, že je to skvelý amatérsky herec. A ďalšou zvláštnosťou je ten fakt, že Maroš Krajčovič, ktorý sa celý život pohyboval v zákulisí ako dramaturg, režisér a organizátor sa na staré kolená asi zbláznil a postavil sa na javisko ako herec. 🙂 Podľa jeho slov si to chcel vyskúšať, čo to vlastne celé tie roky hodnotil ako porotca, do čoho tlačil hercov ako režisér a čo obdivoval ako organizátor workshopov. A priznáva, že až teraz si uvedomil čo všetko o herectve netušil.

To zas bude rečí, Krajčovič, Oberneuer
To zas bude rečí, Obernauer, Krajčovič
To zas bude rečí, Obernauer

ZVLÁŠTNA KOMÉDIA

Táto partia sa rozhodla naštudovať komédiu a premiéru pripravovala na apríl. Ale všetci veľmi dobre viete ako sme strávili jarné mesiace. Doma, zakrytí rúškami a tak trocha vystrašení z neznámeho votrelca. Ale po uvoľnení opatrení sa, s o to väčšou vervou pustili do práce a už 6. augusta 2020 sa predstavili na premiére, ešte stále orúškovanému publiku. Hra TO ZAS BUDE REČÍ je veľmi zvláštny príbeh dvoch mužov, spokojných manželov, ktorých spojila, ako obyčajne žena. Bývalého kamionistu, tak trochu vetroplacha a západniara Karčiho jedného dňa navštívi nepozvaný hosť, puntičkár a rodinne založený východniar (pochádzajúci z Brezna) Mižu. A tu sa rozbieha kolotoč situácií, sporov, hľadaní rozličných riešení, ktoré toto duo prežíva. Tečú aj slzy, padajú facky, hrkocú poháriky a… STOP! Nebudeme zbytočne prezrádzať viac. To uvidíte ak navštívite počas DIVADELNEJ CHALUPKY jedno z večerných predstavení v stredu 16. septembra  2020 o 17:00 alebo o 19:30. Réžiu a scénografiu predstavenia zaobstaral Peter Luptovský, svetlá, zvuk a kulisy Janko Beraxa a benjamín divadla Jakub Troliga a v úlohe suflérky spolu s hercami trpela Martinka kTroligová. Ako Mižu sa predstaví Gabo Oberanuer a Karčiho si zahrá Maroš Krajčovič. Všetci ste vítaní v hľadisku synagógy už o pár týždňov.

TINO