POD RÚŠKOM PRÍPRAV

Verím, že ste si všimli, milí Brezňania, že tento rok s informáciami o inšpiratívnom festivale DIVADELNÁ CHALUPKA prichádzame neskôr. Nie je to celkom naša vina, ale s prípravami festivalu sme začali neskôr, hoci už od novembra sme začínali. Bohužiaľ karanténa aj nám vstúpila do životov a veľa vecí sa pomenilo. Po uvoľnení opatrení sme sa však pustili do príprav a dnes prichádzame s prvou konkrétnejšou informáciou. Pokojne sa teraz usaďte a pozrite sa na to, aká divadelná ponuka vás v septembri čaká. V Stredoslovenskom osvetovom stredisku v Banskej Bystrici, v DSJCH mesta Brezno a inštitúciach Mesta Brezno sa na tento ročník tiež tešíme.

V tomto roku sa všetko začne v stredu, 16. septembra a bude pokračovať až do piatka 18. septembra t. r. Ako každý rok je ponuka rôznorodá a určená od najmenších divákov až po fajnšmekrov. Keďže doba je trochu vážna, rozhodli sme sa viac postaviť na komediálne ladené inscenácie. A ani v tomto, už šestnástom ročníku neprídu o divadlo ani obyvatelia okolitých obcí. Tak, ako aj po iné roky budú dopoludňajšie predstavenia určené detskému a mladému publiku.

PÁR SLOV O ZLATOM KLINCI

Manželstvo v kocke, Kronerová, Navrátil

Jedno z prvých divadiel, ktoré ešte v novembri prijalo naše pozvanie je Divadlo Komediograf z Moravy. Predstavia sa v poslednom predstavení festivalu v piatok 18. septembra s komédiou o storočnom manželstve, ktoré bolo naplnené láskou, ale často to v ňom až vražedne iskrilo. Hra z pera a v réžii Luboša Baláka MANŽELSTVO V KOCKE bude určite lahôdkou. Veď v hlavných úlohách sa predstaví ZUZKA KRONEROVÁ a OLDŘICH NAVRÁTIL, obaja všeobecne známi a výborní herci a aj v kockatom manželstve predvedú svoje komediálne majstrovstvo. Viem, začal som od konca, ale Zuzka a Oldřich si takúto pozíciu zaslúžia

Teatro Neline

Aj ďalšie hlavné večerné predstavenia sa budú niesť v komediálnom duchu. Na úvod festivalu sa v stredu 16. septembra v synagóge predstaví nováčik nielen na breznianských divadelných doskách. V Banskej Bystrici totiž vzniklo začiatkom roku 2020 pri Združení SOS DIVADLO D35. Tento súbor sa predstaví tiež s komédiou, ktorá však bude naplnená slzami. Ale nebojte sa, aj inými tekutinami. V príbehu dvoch manželov, ktorí navzájom konfrontujú svoje netradične tradičné manželstvá sa predstaví váš rodák a náš hosť GABO OBERNAUER spolu s MAROŠOM KRAJČOVIČOM. Inscenácia má názov TO ZAS BUDE REČÍ a zrežíroval ju PETER LUPTOVSKÝ.

Vo štvrtok bude patriť synagóga o 17-tej hodine hre podľa W. Shakespeara MNOHO KRIKU PRE NIČ v podaní „chalupkovského nováčika“ Divadla RAMAGU zo Spišskej Starej Vsi. Je to frivolný príbeh o láske romantickej aj láske hašterivej, ale skrýva v sebe mnoho ďalších rovín. Kto bude sledovať pozorne, nájde odkaz o tom, ako klebety narobia trampoty. Uvidíte, ako sa postavy vymknú autorovi spod pera, riadiť cesty srdca je nemožné aj pre velikána Wiliama Shakespeara. Zabavíte sa, dojmete sa a nakoniec budete spokojní, lebo keď už nie v živote, aspoň v divadle budú škodcovia odhalení. Réžiu mali na starosti Dušan Kubán a Michal Novák z Popradu.

V ten istý večer o 19.30 vás privíta v Sále MsDK ďalšia komédia v podaní, v Brezne  už známeho súboru DIVADLA HUGO z Pruského. Toto divadlo je tiež zárukou kvality. Prichádza s komédiou A. Krúpovej MANGALICE, v ktorej sa pozriete na veci a ľudí, ktoré sú nám až nepríjemne známe – tunelovanie eurofondov, nápady ako čo najsofistikovanejšie napísať nezmyselný projekt, ktorý mení obyčajné svine na zlaté prasiatka. Réžiu mal, ako vždy, Andrej Škvaro.

No a v piatok o 16-tej hodine sa v Mestkom parku pobavíte na komédii POTULNÉHO DIVIDLA J+T z Medzibrodu. Juraj Haviar a Tomáš Pohorelec vás humorne a hlavne svojsky budú sprevádzať dejinami Slovákov. Ich inscenácia sa volá TÁRAČKY.048/

PRE ZLATÉ DETI

Deti prídu pobaviť divadlá známe i nové. Medzi tie zabehané súbory budú patriť napr. deti z DDS Bebčina z Novej Dubnice a z DDS Drobátka z Martina so svojimi hrami AHOJTE DIEVČATÁ a MEDVEĎ, KTORÝ TAM NEBOL. Detského diváka určite zaujme aj z brusu nová hra domáceho Štúdia mladých pri DSJCH MUŠKA SVETLUŠKA. K tým, v Brezne a okolí známejším divadlám bude patriť aj TEATRO NELINE z Budmeríc, ktoré vyrazí počas festivalu za deťmi v Závadke, Polomke a Čiernom Balogu a zahrá im hru JA SOM INNA. K tým súborom, ktoré hrajú pre deti a v Brezne sa ešte nemali možnosť predstaviť bude POTULNÉ DIVIDLO J+T z Medzibrodu s veselou hrou MAŤKO A HLUPÁCI. Zo Spiškej Starej Vsi prídu po prvýkrát dobýjať srdcia divákov herci z Divadla RAMAGU. Deťom zahrajú rozprávku BAČOV SLUHA.

Počas festivalu bude viacero produkcií aj v meste, či tvorivá dielňa pre mládež, ktorá sa chce venovať herectvu. Ale o tom budeme informovať v ďalších článkoch. V týchto chvíľach  vám všetkým môžeme zaručiť, že sa na festivalových podujatiach zabavíte, aj poučíte, precítite s protagonistami ich príbehy a budete sa tešiť na ďalšie ročníky, veríme, že aj vášho festivalu.

Maroš Krajčovič
dramaturt festivalu